És most nézzük a “világ másik felét”, a következő út Új-Zéland partjaihoz vezet. Másfél kilométerre délkeletre Motutara szigetétől nyugszik az iker roncsok egyike, a HMNZS Waikato hadihajó (a másik iker a Tui).
A hajó 1965 február havában szállt vízre Belfastban, mint az új-zélandi haditengerészet első ilyen típusú hadihajója. Dolgos napjaiban, mint tengeralattjáró elhárító fregatt rótta a köröket. Komoly légi és felszíni radarokkal volt felszerelve, ráadásul komoly tűzerőt is képviselt
Egy kis történelem: 1970-ben a hajó szerencsésen túlélt egy komolyabb fedélzeti tüzet, majd a Falklandi háborúban az Indiai Óceánon szolgált, és segítette az Angol Királyi Tengerészetet fegyverszállításaival. A hajó egészen 2000-ig szolgált, majd nyugdíjba vonulásakor Új-Zéland észak-keleti partjainál elsüllyesztették. Mielőtt hullámsírba került, vágtak a két oldalán 1-1 nagy rést, hogy a búvárok nagyobb biztonsággal tudják használatba venni a tenger fenekén.
A hajó bármilyen hihetetlen, de hullámsírba tételekor 2 és fél perc alatt elsüllyedt a robbantást követően. Búvárok sokaságának nyújt élményt jelenleg 28 méterrel a víz felszíne alatt, legmagasabb pontja 8 méterre van. A 113m hosszú és 12,5m széles hajó nagy része álló helyzetben található a jobbára homokos, kissé köves aljzaton. A látási viszonyok eléggé változóak, jó időben ez akár 15-
Pályafutása során egyszer komoly mentésben is részt vett: egy amerikai felderítő mentőhelikopter meghibásodott, tetejében az üzemanyagból is kifogyott, de a Waikato a segítségére sietett, és bár leszállópályája kisebb gépek fogadására lett tervezve, az utolsó pillanatban mégis sikeresen fedélzetére vette a bajbajutott helikoptert.
Végezetül köszönet Pete Mesley Úrnak, aki a jelen post összes képét a rendelkezésemre bocsátotta. / Thanks for Mr. Pete Mesley to share all photos used into present post.
További információ, illetve búvárkodás a hajónál:
Még pár kép a roncsról: