A 2. poszt újra után térjünk vissza a napfényes Málta szigetéhez és most tekintsünk meg egy II. VH-s „emlékművet”, amely elhelyezkedése miatt nagyon népszerű a búvárok körében. Mind a víz alatt merülve, mind a víz felszínén sznorkelezve nagyszerű élményt nyújt az angol romboló, a HMS Maori roncsa.
Egy kis történelem: A hajó 1937 szeptember 2-án készült el a Govan-i Fairfield Shipbuilding & Engineering Co. Ltd. hajógyárban, Skóciában. Besorolása alapján a hadihajó egy „Tribal” osztályú romboló volt, vastagon felfegyverezve: 6db 120mm-es fedélzeti ágyút, 1db
A végzetes nap 1942. február 12.-én jött el a hajó életében, amikor a Maori Málta festői szépségű fővárosának öblében horgonyzott éppen. A kora reggeli órákban hirtelen német repülők támadtak a hajóra, a gépteremnél találatot kapott megsebzett hajó lassan elmerült az öböl vizében. A támadás és elsüllyedés során egy matróz vesztette életét. Mivel a hajó szinte a forgalmas kikötő közepén merült el, így 1945-ben kiemelték és pár mérfölddel arrébb, St. Elmo Öbölben eresztették a tenger mélyére az akkor két részre törött hajót.
A 115 méter hosszú és 11 méter széles hajó jelenleg 14-16 méteres mélységben nyugszik, legmagasabb pontja 8 méteren van. A roncs hű a kifejezéshez, tényleg roncs, sok helyen törött szerkezeti elemek és kesze-kusza vasdarabok halmazának tűnik a hajó maradványa, éppen ezért merülése során kiemelt figyelmet szenteljünk annak, hogy ne akadjunk be a kiálló vasdarabokba. A hajó fegyverzetét már rég leszerelték, de a helyük még látható, mint ahogy még néhány torpedót is lehet látni a roncson.
A hajó hídja szinte az egyetlen rész, amely épségben vészelte át a „robbanás-süllyedés-kiemelés-vontatás-újra süllyedés-70 év a víz alatt” procedúrát, részei jól kivehetőek. Be lehet úszni a roncsba, az sok helyen nyitott, így a fény útja mindenhol biztosított. Pár tartó oszlop már kezdi feladni a küzdelmet a környezettel, így mindenki legyen résen. A hajó egyes részei, illetve az alja mélyen a homokban ül, így még jobb témát szolgáltat a fényképészeknek…
A látótávolság megfelelő, általában 10-
Egy szép vázlat a roncs mai állapotáról és egy videó: