Most közelítsük meg a még Közép-Amerikához tartozó, de Venezuelához nagyon közel található kicsi karibi szigetet, Arubát. Az egzotikus kis pötty – bármilyen furcsa is – szintén rendelkezik II. VH-s kötődésű ronccsal, amely igen rendhagyó módon került a tenger fenekére. Lássuk a csak egy évet „élt” német teherszállító hajó, az SS Antilla történetét.
Egy kis történelem: A személy és teherszállító hajót a németországi Hamburg kikötőjében, a Deutsche Werft Hajógyárban építették 1939 március 21.-én. A hajó történetéről sokat írni nem lehet, mivel ugyanazon év júliusában a Karib térségbe indult. A politikai helyzet már ekkor is feszült volt. A hajó augusztus 25.-én kapott a Német Tengerészeti Hivataltól egy utasítást, hogy vonuljon semleges területre, így az akkor semleges holland fennhatóság alá tartozó Aruba szigetéhez hajózott. A háború napokon belül kitört, a szövetségesek blokád alá vonták a semleges vizeket, így az Antilla csapdába esett…
1940 Májusáig a hajó legalább kétszer próbált sikertelenül megszökni, miközben a legénység igen jól érezte magát a rabságban. Azután minden egy csapásra megváltozott, amikor Európában a németek elfoglalták Hollandiát, az arubai hatóságok elrendelték a hajó elfoglalását. A német kapitány, hogy elkerülje a hajó átadását az ellenségnek, inkább elsüllyesztette a hajót május 10.-én Aruba északi partjánál, a Malmok Beach előtt, Oranjestad fővárostól kb. 15 km-re északra. Szegény legénység jamaikai fogságban „szenvedte” végig az egész háborút…
A
A látótávolság nagyon jó, nyugodt időben 15 –
A törzs közepe körül be lehet úszni a fedélzeti felépítménybe, illetve a rakterekbe. Itt sok rést nyitott a roncson az idő, így sok a természetes fény, jól lehet tájolódni. Ha a fedélzet mellett végigúszunk a hajó oldalán, a tatnál láthatjuk a hajócsavart. Itt visszafordulva a törzs mellett visszaúszva jól ki lehet venni a törzsön a törést.
Rengeteg színes szivacs és korall él a roncsokon, emellett sok színes halraj él a roncs belsejében is, sügerek csoportja mellett tűhalak, angolnák, sőt még rákok és homár is látható a vasak, fémek között…
Még egy felszíni kép, majd egy pompás kis videó!